CO BY MĚLA OBSAHOVAT DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA?
28.09.2013  Josef Čáp     

Lékárnička v dnešní době patří mezi základní vybavení každé rodiny, slouží pro případ onemocnění či poranění v domácích podmínkách, mnohdy může pomoci u náhlých zdravotních problémů, například u zvýšené teploty, zácpy, průjmu, kašli, rýmě, aj. 

Podle zdravotníků by měla obsahovat tyto základní pomůcky a léčiva, tj. teploměr, roztok na dezinfekci kůže, lék proti překyselení žaludku, lék proti průjmu, lék na snížení teploty, léky k vypláchnutí očí, léky na alergii, ušní kapky, nosní kapky, elastické obinadlo. Kromě tohoto uvedeného soupisu, lze náš arzenál první pomoci, rozšířit ještě o jednu blahodárnou rostlinu (bylinku), která svou mnohostranností, jak se v tomto článku dozvíte, je spolehlivou alternativou a doplňkem k domácí lékárničce.


Nemoci jsou v lidském životě nevyhnutelné, neboť upozorňují na chyby, kterých se člověk vůči svému organismu dopouští...

Lidský život a zdraví je nejdůležitější hodnotou, která nám byla propůjčena, proto se nedá zakoupit ani pronajmout, podvést či uplatit, jedná se vskutku o nejčistší odraz nehmotné duše, která je zrcadlem našeho současného stavu. Každý z nás se musí o tyto dvě hodnoty starat co nejpečlivěji, neboť, kdo tak nečinní, je vystaven mnohým nebezpečenstvím ( např. bakteriím, virům, smutku, zlosti, závisti... atp.), poněvadž faktory tohoto typu významně oslabují lidského ducha, který se po určité době navrací zpět k jeho prapůvodci, čili ke kořenům všeho bytí. 

Jestliže je nám zdraví a život ve smyslu spirituality jen propůjčeno, měli bychom respektovat pravidla pronajímatele. K těmto osnovám  patří pravidelná údržba, protože ta zabraňuje korozi organismu. Odborný servis mohou vykonávat jen vyškolení pracovníci, tj. hmat, sluch, chuť, čich, zrak, těchto pět základních smyslů nejlépe rozumí, vedení vlastního“. 

Podrobný návod k tomuto biologickému aparátu se nachází v podvědomí, kde jsou uložené informace (instrukce) pro případ nečekané poruchy. Zde v podvědomí je zanesen soupis těch nejdůležitějších substancí, (tj. minerály, vitamíny, apod.), které je nutno lidské bytosti pravidelně podávat, aby nikdy nedošlo k havárii, což se bohužel někdy stává. K těmto nezbytným prvkům, jež jsou součástí samoopravného mechanismu, patří jednoznačně léčivé rostliny, poněvadž bylinky jsou záchrannou složkou přírodního balíčku určeného k podpoře lidského ústrojí.

Regulérní odpočinek, klid a hlavně spánek tvoří základ popisované údržby, neboť ta pečuje o správné fungování lidského systému, tedy našeho života. Z nějakého neznámého důvodu, většina lidí nedokáže využít těchto samoopravných mechanismů, o nichž víme, že jsou uložené v podvědomí. V případě zdravotních komplikací, musí nemocné lidské bytosti vyhledat pomoc jinde, což je dost ošidné, protože vlastní organismus nejlépe ví, co potřebuje! Potlačované vcítění je příčinou různých nemocí, tudíž by se vlastní pocity neměly přehlížet a potlačovat. Jakmile selžou opravné procesy organismu, musí nemocnému člověku vypomoci příroda, ta je nakonec prodlouženou rukou pronajímatele lidského výtvoru. 

Již jsem psal o rostlinách, které mají člověku v případě zdravotních potíží pomoci. Avšak svět léčivých rostlin je natolik rozmanitý, že se nelze na tuto zelenou sféru vždy spolehnout, navzdory tomu, že léčivky jsou součástí popisovaného návodu opravných procedur. Orientovat se v různorodosti bylin není vskutku jednoduché, každá léčivka pomáhá na něco jiného, to samo o sobě znesnadňuje správnou volbu při výběru léčivých rostlin. Řešením je univerzálnost! Komu není zdraví lhostejné, tak by měl užívat bylinek s všestranným účinkem, zejména v případě zdravotních potíží, ale koneckonců i preventivně v běžném životě. Léčivých rostlin s tímto kritériem univerzálnosti není však mnoho, proto vás chci seznámit s bylinkou, která splňuje hledisko všestrannosti. Jak se tento zázrak zelené lékárny jmenuje?Kalisie vonná

Tato robustní vytrvalá rostlina se dvěma typy výhonů, s masitými listy a dorůstající výškou 50-100 cm připomínající kukuřici, je obrazně řečeno jakousi domácí lékárnou, která by neměla chybět v žádné rodině. Přesvědčte se sami, proč je tato nenápadná léčivka tak neocenitelná, že má smysl si tuhle rostlinku pořídit. Původní vlastí této léčivky je Mexiko, kde hojně roste ve stínu vysokých dřevin. Miluje vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. Tato na pěstění nenáročná rostlina, je vhodným dekorativním doplňkem každého pokoje, svou zelení každý omšelý prostor oživí. Roste rychle a  velmi snadno se rozmnožuje! 

Obsahuje převážně flavonoidy kvercetin a kemferol, fytosteroly, kyselinu g-linolenovou, vitaminy skupiny B, C, PP, dále minerální látky – vápník, železo, chrom, bor, měď a selen. Kromě těchto nám známých substancí, obsahuje různé vitaminy, které se dosud nepodařilo analyzovat, proto její skryté látky čekají stále na své objevení!

V Rusku tento poklad nazývají „ZlATÝ VLAS“, a skutečně listy této byliny obsahují malá vlákna připomínající vlasy! Zlatý vlas je nekompromisní zabiják škodlivých mikroorganismů, působí jako biogenní stimulátor, účinně léčí mnohá onemocnění, včetně těch moderní medicínou neléčitelných chorob!

Jakmile se vydáte se svým vozidlem na dlouhou cestu, můžete se před jízdou posilnit čerstvě utrhnutým listem zlatého vlasu. Únava či případná nevolnost z cestování, vždy po požití kalísie odezní, zrakové, ale i čichové smysly, jsou po užití několika málo listů výrazně zesilněny, což zvyšuje všeobecnou bezpečnost provozu. Tato rostlina nemá žádné návykové vedlejší účinky! Domácí lékárnička na rady a tipy odborníků, by měla obsahovat roztok na dezinfekci kůže, když budete mít však při ruce tuto úchvatnou rostlinku, hned pochopíte, proč její blahodárné šťávy nahradí jakoukoliv dezinfekci ošetřující poraněnou kůži.

Vymačkaná šťáva z kalísie totiž hojí rány, utlumuje bolesti při spáleninách, léčí leckteré kožní nemoci. Různé oční problémy včetně ječného zrna, odvarem z kalísie se během dvou dnů zahojí, alespoň taková je má osobní zkušenost. Takže oční kapky, pokud máte k dispozici zlatý vlas, v podstatě nepotřebujete! Překyselení žaludku dnes trápí kdekoho, pálení žáhy lze rychle a snadno zahnat žvýkáním listů z této léčivky.

Kalisie dokáže mnohem víc, užívá se při cukrovce, leukémii, rakovinových onemocněních, osteochondróze, chronické pankreatitidě, nemocích sleziny, žlučových cest, žaludku, ženských nemocí, zlepšuje neprůchodnost střev, snižuje sekreci a zmenšuje otok sliznice průdušek u astmatiků. Tímto výčtem různých nemocí, co dokáže kalísie potlačit, nebo ještě lépe vyléčit, nekončí! Jsem přesvědčen, že přibudou i jiné choroby, kterým tahle rostlina vytře zrak. 

V jedné publikaci jsem vyčetl, že výluh z této byliny ulevil jedné ženě od urputných bolestí kloubů, její omezená pohyblivost se po pravidelném užívání odvaru náhle zlepšila. Dnes prý žije bezbolestně! Ať už tomu budete věřit či ne, nepochybuji o tom, že si tato léčivka zaslouží veřejnou pozornost a také vděk. Máme totiž co do činění s univerzálním lékem, který nás dokáže zbavit všech možných zdravotních neduhů a nepříjemných komplikací.


Když uvážíme, kolik průměrnou českou domácnost stojí nákup běžně dostupných léků, tak v porovnání s případnou investicí do kalísie, určitě bych jako domnělý výrobce léčiv, měl zcela oprávněné obavy o budoucnost svého farmaceutického byznysu. I takto se lze dívat na tuto léčivku, jež disponuje ohromnou léčivou silou, která bez přehánění může nahradit volně prodejná farmaka! I kdyby tento zázrak z přírody, přesto nesplnil vaše léčebné očekávání, tak případným nákupem nic netratíte, protože budete mít doma pozoruhodnou rostlinu, která vás pokaždé, cca jednu hodinu před deštěm, odmění svou opojnou vůní po hyacintech. Doufám, že jsem vás čtenáře přesvědčil, co by měla obsahovat domácí lékárnička...?-konec-