Lidská bytost je obdařena neskutečnými duševními schopnostmi, s nimiž dokáže překonat nejedno nebezpečenství záludného světa, jehož projevy jsou zkouškou o přežití toho či onoho živočišného druhu. A právě těmto ochranným duševním mechanismům vděčíme za mnohé, především za adaptabilitu - přizpůsobivost, která dokáže vzdorovat nepřízni osudu, jemuž jsme v této sféře bytí nemilosrdně vystaveni. Nejspíš kvůli tomu se říká: „ Co tě nezabije, to tě posílí!“

S pomocí těchto biologických darů, lidstvo do dnešních časů existuje! Takže čemu vděčíme za to, že se dokážeme vždy nepříznivým okolnostem přizpůsobit, dokonce i těm nejtvrdším životním podmínkám? Těžko tomu uvěřit, ale za vším hledejme primitivní pudy, protože jim vděčíme za naši existenci, proto tedy  lidský rod překonal dobu ledovou, ale i nejrůznější pandemie, včetně dýmějového moru, který téměř zapříčinil vymření evropských národů. Ale nakonec k tomu nedošlo, tudíž se můžeme kochat tím, co nazýváme zázrakem života.

Když se ohlédneme zpětně do starověké minulosti, musí být asi každému jasné, že přežití našeho živočišného druhu, to nebyla procházka růžovým sadem,  nýbrž životní zkouška o bytí či nebytí, která z člověka stvořila takzvaného „PÁNA TVORSTVA“, jehož vnitřní aspirace dosáhly evolučního vzestupu, které tuhle odolnou bytost dovedly až k hvězdným výšinám, protože příslušník lidského rodu vstoupil na povrch Měsíce, čímž se nesmazatelně zapsal do historie světa, ale i kosmických událostí. A tak se ani trochu nelze divit tomu, že s přispěním obyčejných pudů stojíme na samém vrcholu pomyslné pyramidy.


Lidská stopa na Měsíci - ilustrační obrázek

Jakou úlohu pudy v našem životě zastávají?

Jsou to přirozené instinkty, které zajišťují trvalé postoje a charakter chování, neboť tím pomáhají potřebám lidského individua. Existuje několik základních pudů, s nimiž se ve svém životě můžeme běžně setkat.

 Pud zachování rodu – sexuální, péče o potomstvo

■  Pud zachování jedince – obživný, sebezáchovy, orientační, zvědavosti

■  Pud sdružovací (sociální)

■  Pud pro zpříjemnění existence - sebeuplatnění, vlastnický

Tyto popisované instinkty jsou součástí naší genetické výbavy, proto se můžeme vypořádat se zdánlivě neřešitelnými životními situacemi, k nimž bezesporu patří různá kataklyzmata a jiné události ohrožující rozvoj lidstva.

Z těchto výše popisovaných pudů, je určitě nejvýznamnější instinkt sebezáchovy, s nímž lidstvo dokázalo přežít až do dnešních dnů, což je úctyhodné, vzhledem ke všem výše uvedeným životním nástrahám, jenž člověka během jeho bytí na této planetě postihly. 

Přežití - ilustrační obrázek

Můžeme obelstít sami sebe?

A tak se logicky naskýtá otázka; co se to přihodilo, že evidentně o tuhle ochranu v podobě pudu sebezáchovy, zejména v tomto digitálním věku - postupně přicházíme? Jestliže se domníváte, že mám v tomto případě na mysli globální oteplování, jehož následky jsou ve všech oblastech života vskutku nedozírné, tak to vás nejspíš zklamu, poněvadž čelíme daleko závažnější hrozbě, která je zákeřná především v tom, že si tohle ohrožení nedokážeme vůbec uvědomit. Jak je možné, že nám selhává spirituální imunita, když jsme obdařeni pudy sebezáchovy?

Největší hrozbou v civilizačním vývoji představuje ničím nebrzděný technologický pokrok, jehož následky mohou dokonce zapříčinit vymření lidstva, tedy živočišného rodu - HOMO SAPIENS! Jak jde ruku v ruce pokrok s evolucí, nelze se potom divit tomu, že se vlastních výtvorů zkázy nikterak neobáváme! To už máme větší strach z nadpřirozena, které nás však neohrožuje, na rozdíl od technického vzestupu, jehož nesprávné směřování přivádí civilizaci k úpadku. To proto jsme se ocitli v začarovaném kruhu, z něhož není žádného úniku!

O co jde? Nepochybně jste zaznamenali, že vstupujeme do nového digitálního věku, což je nastupující éra robotických technologií s přidaným smyslem umělé inteligence. Už jenom to, že vytváříme programy a aplikace, které převyšují lidskou zručnost a v mnohých ohledech také inteligenci, tak to lze považovat za sebezničující chování s patologickými aspekty.

Pokud si vyrobíte nůž pro náročnou práci, tak se tímto nástrojem nepodříznete, za předpokladu, že neplánujete vlastní sebevraždu. 10. února 1996 dokázal stroj (počítač) poprvé v šachové partii, porazit úřadujícího mistra světa v šachu - Garry Kasparova.

Musím ještě podotknout, že přibývá různých oblastí, v nichž stroje a umělá inteligence začínají člověka převyšovat. Tudíž s přicházejícím robotickým věkem, jsou zcela oprávněné obavy, že nastupující průmysl v čele s robotickými systémy a pomocníky nás připraví o práci a živobytí. Podívejme se na tento problém trochu podrobněji, abychom dokázali rozpoznat skrytá nebezpečí, o nichž jsem psal výše, a to v kontextu s pudy vlastní sebezáchovy, jež nám začínají vypovídat službu.

HOMO SAPIENS - ilustrační obrázek

Vyrobeno robotem

Až se naplno rozběhne to, co nazýváme robotickou revolucí, bude podle mnohých odborníků v ČR ohroženo až 400 000 pracovních míst, nevyjímaje jakéhokoliv profesního zaměření.Zastánci a šiřitelé myšlenek lepšího světa s robotickou existencí, budou hlasitě namítat, že obdobný přechod má již lidstvo dávno za sebou. A to ve velkém období od 18. do 19. století, kdy se zásadně proměnilo zemědělství, výroba, těžba, doprava a další hospodářské sektory, neboť to bylo vyvoláno  - PRŮMYSLOVOU REVOLUCÍ.

Jenomže v tomto případě, máme co do činění s odsouváním člověka do pozice druhořadé bytosti, k čemuž ve zmiňovaném období průmyslové revoluce nedocházelo. Může se zdát, že za příchodem robotů a umělé inteligence stojí přirozený evoluční vývoj,  nicméně nenechte se zmást lživou propagandou zainteresovaných stran, jenž finančně bazírují na vzestupu a začleňování robotů do naší společnosti. Za vším špatným hledejme jako vždy, peníze a nenasytnost!

Průmyslová výroba je doposud závislá na lidské síle, což se s rozmachem těchto samočinných zařízení (robotů) nepochybně změní! Proč tomu tak bude? V obchodě je rozhodující jediné kritérium, které nabádá nakupovat levně a draze prodávat. Výrobce s nejlacinější nabízenou cenou na jakémkoliv trhu vyhrává, jelikož cenotvorba je zásadní prvek byznysu.  

Za jakou cenu si raději pořídíte moderní televizor stejné značky a stejného modelu, za 15.000 Kč, nebo za 5.000 Kč? Většina lidí se logicky rozhodne pro cenově zvýhodněnou variantu! Plně funkční robotické výrobní linky vám tak brzy přinesou moderní produkt za cenu, o které by se vám dříve ani nezdálo.

Jakmile jedna firma bude využívat zjevných výhod robotických technologií, čímž jsou především úspory v oblasti mezd a lidských zdrojů, začnou se do tohoto procesu zapojovat i jiní výrobci, což  vyvolá na trhu s prací cenovou nerovnováhu, protože robotické produkty budou výrazně lacinější, respektive konkurenceschopnější.

Můj příbuzný provozuje kamiónovou dopravu, a už nyní se nemůže dočkat, až přijdou na trh nákladní vozidla s autonomním řízením. Když je tedy na nejnižší možné hospodářské úrovni poptávka po robotických zařízeních, potom není divu, že světová ekonomika lační po robotických systémech a pracovní síle, která je nesrovnatelně efektivnější, než jsou lidské zdroje. Z tohoto ekonomického úhlu pohledu je lidský život pouhou sumou v kladných a záporných číslech!

Jakmile všechno budeme tímto způsobem přepočítávat, tak dojdeme k neblahému zjištění o tom, že umístěné algoritmy v digitálních aparátech a strojích, mají oproti lidskému životu větší hodnotu. Ve světě v němž bude mít větší cenu/hodnotu výtvor člověka, nežli jeho autor sám, je zcela na místě se obávat toho, že je lidská bytost nejohroženějším živočišným druhem na této planetě! 

Robot - ilustrační obrázek

Úpadek je vydáván za vzestup

Žijeme v překroucených časech, neboť to, co by se mělo považovat za civilizační úpadek, je s velkou pompou prezentováno za dosažený vrchol a vzestup moderního člověka. O co jde? Jsem přesvědčen o tom, že se v lidské bytosti skrývají nepředstavitelné nadpřirozené síly, s nimiž lze přemoci samotnou smrt, což je jinými slovy řečeno - ČAS!

Rovněž se domnívám, že člověk s pomocí svých koncentrovaných - kvantových myšlenek, se může přemisťovat v prostoru a čase, takže může cestovat napříč kontinenty, aniž by k tomu potřeboval jakýkoliv dopravní prostředek, letadlo či  loď, atp.

Evoluce naší bytosti spočívá v tom, aby lidské stvoření tyto nastíněné mentální schopnosti, dokázalo samo v sobě odhalit a mírově využít. Až se to jednou stane, pokud doputujeme do samotného cíle v tomto předurčeném procesu, potom nebudeme k životu potřebovat jídlo ani vodu, takřka nic, co je nyní považováno za základ života.

Kdybychom na těchto fundamentech života nebyli závislí, civilizační koncept a systém vládnutí by postrádal smysl, všechny naše touhy a cíle, čímž jsou záměry  se společensky prosadit – egoisticky na sebe upozornit,  prostě veškeré ambice tohoto druhu, jako pára nad hrncem by se musely rozplynout. Civilizační systém pod patronací peněžního řádu nemůže fungovat, pokud nebudeme nic potřebovat!

Co z tohoto výše popisovaného vyplývá? Současné výdobytky moderní techniky z nás lepší tvory zkrátka neučiní, je tomu právě naopak, protože veškeré Hi-tech technologie oslabují kreativitu našeho tvůrčího myšlení, a to nás přivádí do područí závislosti a otroctví. Čím méně toho budeme umět, tím více toho budeme od strojů s umělou inteligencí vyžadovat. Čím méně budeme přemýšlet, o to slabší bude náš intelekt.

Aby sportovec podával výborné výsledky, tak musí pravidelně trénovat, protože bez výcviku přichází pokles výkonu, proto jsme na tom s naší inteligencí úplně stejně, jako jakýkoliv jiný sportovec. Čím méně budete sportovat, v tomto případě bádat a přemýšlet, tím hůře na tom budete rozumově.

Zatímco jsme mediálně masírováni tím, jakého pokroku bylo v našem světě dosaženo, tak pravda je ve skutečnosti taková, že lidstvo skutečně dosáhlo špičky ledovce, nikoliv však žádaného evolučního vrcholu, ale „devolučního“ nejvyššího bodu na pomyslné stupnici, čímž je opak zmiňované evoluce. Degenerujeme, ale nevíme o tom!

Naše společnost už natolik podléhá elektronizaci, že nám kvůli tomu selhávají pudy sebezáchovy, o nichž jsem psal v úvodu tohoto článku.  S tím taktéž souvisí kritické myšlení, neboť o něj v důsledku digitalizace přicházíme.

Jak tohle dopadne, až to skončí? Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, poněvadž náš živočišný druh zhyne na úkor vlastní domýšlivosti, pokud nebudeme v sobě pěstovat čisté lidství, na rozdíl od egoismu produkujícího negativní energie. Co je čisté lidství? Radost z maličkostí, úsměv na rtech a obdiv nad tím, co nás obklopuje, čímž je pestrost pozemského života.

Peníze - ilustrační obrázek


Jde o skromnost! Ještě bych k tomu dodal, úctu a velebení toho, kdo nám takovouto fascinující velkolepost stvořil a daroval! Pokud má lidstvo vyhynout, pak to nebude v důsledku smrtícího asteroidu nebo pandemie, třetí světové války, sluneční erupcí atd., ale kvůli ekonomickému rozhodnutí, jehož záměry nerespektují nevyčíslitelnou hodnotu zázraku lidského života. Všechno zlato či nejvzácnější diamanty světa, jsou ve srovnání s životem bezcennou vzpomínkou, na které vůbec nezáleží. Peníze si do hrobu nevezmeme, že!







REKLAMA
Vážení zákazníci, přátelé, v tomto obchodě se snažíme dosáhnout absolutní harmonie, neboť ta je nezbytným předpokladem k dobré náladě a spokojenosti, zvlášť při volbě a nákupu potravin. Z tohoto prostého a jediného důvodu, vznikl obchodní název, který se skládá ze tří slov - ORIENT (východní) NATURE (příroda) SHOP (obchod).

 

              Vaše názory a postoje ovlivňují miliony lidí